Anasayfa » Crohn Tanı Yöntemleri » Crohn Hastalığı’ndaki gelişmelere yakından bakış

Crohn Hastalığı’ndaki gelişmelere yakından bakış

Kronik ve iltihabi bir bağırsak hastalığı olan Crohn hastalığının tedavisinde yeni gelişmeler yaşanıyor. Hastalarda utanç ve diğer bazı psikolojik rahatsızlıklara da sebep olan bu hastalık yıllık ortalama 700.000 Avrupalıyı etkiliyor.

Crohn hastalığı genellikle x ışınları yoluyla veya endoskopi gibi yöntemlerle teşhis edilir. University College London Hastanesi’nde araştırmacılar bu hastalığın teşhisinde çok yeni teknikleri deniyor. Avrupa araştırma projesi sayesinde burada olan bilim adamları tıbbi görüntüleme konusunda bilinen en yeni teknolojileri kullanıyor.

Örneğin, radyologlar MR olarak da bilinen manyetik rezonansı kullanarak bağırsak duvarında bir kalınlaşma belirtisi olup olmadığına bakıyor. Bu gelişme, hastalığın en sık görülen belirtisi.

MR görüntüleri sonradan, hastanın vücudundaki fizyolojik durumu tespit edebilecek bilgisayar modelleriyle eşleştiriliyor. Bu, özellikle sindirim sistemi doktorlarının, hastalar için daha isabetli ilaçlar yazmalarına olanak sağlıyor.

Yeni görüntüleme teknikleri, geşmiştekilere oranla daha net ve daha isabetli veriler sağlıyor. Araştırmacılar bu sayede hastalıkların gidişatı konusunda hastaların daha çok otoimmün hastalıklar sahibi olacaklarını ifade ediyor. Bu yeni teknolojinin yaklaşık 4 yıl sonra aktif olması planlanıyor. Araştırmacılar, benzer bilgisayar görüntüleme tekniğinin yakın zamanda diğer otoimmün hastalıklarnın teşhisinde de kullanılmasını umuyor.

www.vigorpp.eu

Daha fazla: 

Copyright © European Commission 2013 / euronews 2013

İlginizi Çekebilir

Bilim İnsanları İBH’de Enflamasyona Neyin Sebep Olduğunu Keşfettiler

Sanford Burnham Prebys (SBP), La Jolla, CA’daki Medikal Keşif Enstitüsü ve Haifa’daki Technion-Israel Teknoloji Enstitüsü’ndeki …

Bir cevap yazın